LKA studentu īsfilma
“Mana bērnības ķermeņa atzīšanās”

Bērnu un jauniešu emocionālā un fiziskā drošībai ir būtiska loma mentāli veselas sabiedrības veidošanā. Latvijas Kultūras Akadēmijas studentes Emīlijas Karetņikovas īsfilmas “Mana bērnības ķermeņa atzīšanās” centrālā tēma ir seksuālā vardarbība. Stāsts, kas balstīts kādas vasaras nometnes pieredzē, ko piedzīvojusi gan pati, gan daudzi līdzcilvēki.

Emīlija: „Es nevaru ne par ko citu šobrīd runāt, jo tas ir kas tāds, par ko mana sirds vienkārši kliedz. Sešu gadu garumā tie bija noslēpumi, kurus mēs cita citai stāstījām, – bet es nevēlos, lai tas būtu noslēpums, lai mēs baidītos par to, kas būs ar izvarotāju. Es gribu, lai par to tiktu atklāti runāts, lai tāda situācija neatkārtotos. Lai būtu skaidrs, ka neesi vainīga, ka neesi vienīgā. Tas, man liekas, dod spēku, ja zini, ka ir arī citi.” Filmas uzņemšana notiek laikā no 2023. gada aprīļa līdz jūnijam.

 

Gaidām filmas iznākšanu, būsim zinoši un neklusēsim!

 

Īsfilmas pirmizrāde aktualizē grūminga problēmu Latvijā

Foto: Kristaps Kalns

2023. gada 28. novembrī, kinoteātrī “K. Suns” sirsnīgā gaisotnē notika īsfilmas “Mana bērnības ķermeņa atzīšanās” pirmizrāde. Filma stāsta par nedrošu septiņpadsmitgadnieci, kura nometnē pavada savas jaunības skaistākos brīžus. Iejušanos nometnē viņai atvieglo kāda nometnes pieaugušā draudzīgā attieksme. Tomēr šķietami nevainīgā draudzība ir vien aizsegs noziedzīgiem nodomiem.

Foto: Kristaps Kalns

Lai aktualizētu grūminga izpratni sabiedrībā, pēc pirmizrādes notika diskusija ar nozares profesionāļiem par tēmu “Grūminga sejas, to atpazīšana un profilakse”. Latvijas skolām filmu ir iespējams noskatīties bez maksas, rakstot uz e -pastu: kinopunkts@gmail. Ikvienam interesentam ir iespējams redzēt filmu interneta tiešsaistē šeit. Biļetes cena 3,50 EUR.

Filmas treileris:


 

“Vakardien notikusī filmas pirmizrāde ir tikai atspēriena punkts kam daudz nozīmīgākam. Tas ir sākums sociālai kampaņai, kurā kopā ar filmas ģenerālsponsoru, veikalu tīklu DEPO, un sociālajiem partneriem “Centrs MARTA”, “Dardedze”, “Papardes zieds”, Labklājības ministriju un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju – uzsāksim bērnu un jauniešu izglītošanu, kā atpazīt grūminga situācijas, un ko darīt, ja tādā esi nokļuvis.

Foto: Kristaps Kalns

Mums kā filmas producentiem ir svarīgi, lai šī vizuāli saistošā filma un ar to saistītās diskusijas veicinātu sociālas pārmaiņas sabiedrībā. Kopā ar sociālajiem partneriem esam izveidojuši arī izglītojošu materiālu, ko iesakām izmantot pedagogiem, lai atvieglotu sarunas ar jauniešiem par šo sarežģīto tēmu. Aicinām skolas, kuras ir ieinteresētas filmas bezmaksas izrādīšanā,” stāsta producente Antra Gaile.

Foto: Kristaps Kalns

Pēc filmas sekoja diskusija, kas sniedza atbildes par aktuāliem jautājumiem. Kas notiek jauniešu prātos un kāpēc viņi iekrīt “grūmētāju” lamatās, šodienas grūminga specifika internetā, pieejamie krīzes risinājumi un profilakse caur izglītību. Diskusiju vadīja žurnāliste un mediju eksperte Rita Ruduša, kura sarunājās ar biedrības “Centrs MARTA” jaunatnes programmu koordinatoru Ako Kārli Cekuli, Latvijas Drošāka interneta centra vadītāju Maiju Katkovsku, Pusaudžu resursa centra dialektiski biheiviorālās terapijas speciālisti Romiju Krēziņu un “Papardes zieds” jauniešu izglītības un veselības veicināšanas speciālisti Martu Sondori. Šo diskusiju iespējams noskatīties šeit.

Foto: Kristaps Kalns

*Grūmings (no angļu valodas grooming) ir varmākas veikta apzināta rīcība, veidojot emocionālu saikni ar upuri (realitātē vai interneta vidē), lai bērnu vai jaunieti padarītu izolētu no ierastās vides un cilvēkiem, atkarīgu no varmākas, viegli ievainojamu un vadāmu. Bērna vai jaunieša uzticība tiek izmantota ļaunprātīgu mērķu sasniegšanai.

 

#pirmizrāde #manabērnībasķermeņaatzīšanās #DEPOvisslaidarītu #grūmingsnavmīlestība #vardarbībaiNē

29.11.2023.